كلاس مجازی تمام قابلیت‌های کلاس حضوری به علاوه قابلیت‌های جذاب‌تری، در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. در کلاس مجازی همانند کلاس حضوری دانشجو و استاد حضور دارند. تخته سیاه و وایت برد وجود دارد. دانشجو می‌تواند سوال بپرسد و استاد پاسخ دهد.

با چه ابزارهایی می توان در کلاس های مجازی شرکت کرد؟
۱ -کامپیوتر رومیزی
۲ -لپتاپ
۳ -PDA و تبلت
۴ -موبایل


توصیف کلاس مجازی:
- زمانی که وارد کلاس می‌شوید می‌توانید دیگر دانشجويان را ببینید و حتی با هم بصورت انفرادی و گروهی به گفتگو بصورتی صوتی ، متنی و تصویری بپردازید و مزاحم کلاس و استاد نشوید.
- زمان تدریس استاد، شما می‌توانید بصورت زنده از تمامی امکاناتی که استاد در اختیارتان می‌گذارد برخوردار شوید به عنوان مثال، استاد یک جزوه آموزشی را به نمایش می‌گذارد و شما می توانید این جزوه را برای خود ذخیره نمایید.
- شما می‌توانید فیلم های ضبط شده را در هر زمان و مکانی مشاهده فرمایید.
- پس از ورود در کلاس اسم شما در لیست حاضرین کلاس نمایش داده خواهد شد.
- در صورتی که كارآموز سوالی داشته باشد آيكون بلند كردن دست را انتخاب و پس از تایید استاد، میکروفون آن شخص فعال شده و می‌تواند سوال خود را مطرح نماید.
- پر کاربرد‌ترین پنجره، پنجره chat می‌باشد . برای طرح هرگونه سوال و یا صحبتی بصورت متنی می‌توانید پیام خود را در باکس مشخص شده تایپ نمایید و سپس کلید Enter را بفشارید تا پیام شما برای همه افراد کلاس قابل رویت باشد . حتی می‌توانید بصورت شخصی به استاد و یا دیگر دانش پژوهان، پیام ارسال نمایید.


دسترسي به كلاس مجازي:
می‌توانید تحت وب به كلاس دسترسی داشته باشید ولی توصیه می شود نرم افزار Adobe Connect ويندوز ، اندرويد يا IOS را نصب نمایید.
همچنين اگر مشكل تايپ فارسي داشتيد كيبورد فارسي SoftGozar را نصب نماييد.


جهت ورود به كلاس، لينك آن را از صفحه اصلي سايت آموزشگاه بورسيران انتخاب، سپس UserName و Password‌خود را مطابق با توضيح زير وارد نماييد.UserName‌ شما عددي است چهار رقمي كه هنگام ثبت نام در آموزشگاه، در قبض رسيد، درج شده است. ( BourseIran.org@شماره قبض چهار رقمي) و Password‌ عبارت 1234 است كه در اولين ورود، آن را تغيير مي‌دهيد.

به عنوان مثال، دانشجويي كه شماره قبض او 3581 است اطلاعات ورودش به قرار زير است.
UserName: 3581@BourseIran.org
PassWord: 1234


آشنايي اجمالي با محيط كلاس:
پس از ورود به کلاس آنلاین، محیط کلاس را مشاهده مىنمایید، محیط کلاس شامل بخش‌هاي زیر می‌باشد:
1 -شرکت کنندگانAttendees
2 - نوار ابزار
3-یادداشت ها Notes
4 -گفتگوي متنیChat
5 -فایل ها Files
6 -اشتراك گذاري ها Share


پنجره شركت كنندگان Attendees
 ليست شركت كنندگان و تعداد افراد حاضر در كلاس را نشان مي‌دهد،كه شامل سه گروه كاربري مي‌باشد:
- Hosts  (مديران): كارشناسان، ناظران و اساتيد
مديريت كامل كلاس اعم از شروع و پايان كلاس‌ها، صدور اجازه دسترسي ميكروفون به كاربران، اخراج كاربران و .... از دسترسي‌هاي كاربران مدير مي‌باشد و تنها مدير كلاس مي‌تواند وضعيت حاضرين كلاس را تغيير دهد و كاربري از يك گروه به گروه ديگر منتقل نمايد.

- Presenters (ارائه دهندگان): اساتيد و استاد يارها
كنترل كلاس اعم از مديريت فايل‌ها، محيط اشتراك گذاري و كنترل ميكروفون‌ها از دسترسي‌هاي كاربران ارائه دهنده مي‌باشد.

- Participants (شركت كنندگان): دانش پژوهان و كاربران مهمان
حضور در كلاس، گفتگوي متني بصورت عمومي و خصوصي در پنجره Chat ،دانلود فايل، مشاهده محيط اشتراك گذاري، شنيدن صوت كلاس، شركت در نظرسنجي و درصورت اجازه مدير كلاس گفتگوي صوتي از دسترسي‌هاي كاربران اين بخش مي‌باشد.


نوار ابزاراشتراك گذاري صوت
شركت‌كننده، در ن
وار ابزار، با انتخاب گزينه Raise Hand، ميتواند از استاد تقاضاي صحبت كند. استاد و سايرحاضران در كلاس با ديدن علامت اجازه در كنار نام فرد متوجه درخواست وي مي‌شوند اگر مدير تقاضاي او را بپذيرد؛ در نوار ابزارش گزينه ميكروفون ظاهر شده و دانشجو مي‌تواند با انتخاب آن شروع به صحبت در كلاس كند.


نظر سنجي:
استاد ممكن است در مورد موضوعي قصد نظر سنجي داشته باشد كه در آن شركت كنندگان نظر خود را مبني بر موافقت يا مخالفت اعلام كنند. وی مي‌تواند اين سوال را با صحبت كردن يا چت مطرح كند و دانشجويان موافقت يا مخالفت يا ممتنع بودن خود را با انتخاب وضعيت Agree يا Disagree يا away step اعلام كنند كليه افراد (مدير، ارائه دهنده و شركت كننده) همگي مي‌توانند نظر خود را از طريق اين منو ثبت نمايند. نتيجه نظر تمام افراد در بخش نمايش وضعيت view status Attended به كليه كاربران و حاضران در كلاس نمايش داده مي‌شود.
ممكن است دانشجويي تقاضاي تسريع در امر آموزش يا كندتر شدن روال آموزش را داشته باشند در اين حالت درخواست خود را بسيار سريع با انتخاب وضعيت SpeedUp و SlowDown اعلام مي‌كند.

پنجره گفتگوي متنيChat
اين پنجره جهت گفتگو متني بصورت عمومي و خصوصي بين كاربران اعم از مديران ، اساتيد و كاربران مي‌باشد.

جهت استفاده از چت خصوصي روي نام كاربر مورد نظر رفته و در خواست چت خصوصي دهيد( مانند شكل  زیر)

مشكل در نصب Adobe Connect:
برای شرکت در کلاسهای آموزشی آنلاین به نرم افزار Connect Adobe نياز داريد. برای استفاده از اين ابزار ابتدا به اين آدرس برويد، تا نصب بودن موارد لازم برای استفاده ازConnect Adobe بر روی سيستمتان چک شود. در صورت اينکه سيستم شما نياز به برنامه خاصی برای اجرای AdobeConnect داشته باشد، در اين مرحله مشخص و به شما نشان داده میشود؛ با انتخاب گزينه  Install سيستم شروع به نصب موارد مشخص شده ای میکند که در سيستم شما موجود نيست. (برای دانلود نرم افزار هایمورد نیاز میتوانيد از اين لينک استفاده کنيد.)
اگر علاقه‌منديد راجع به Adobe Connect‌ اطلاعات بيشتري كسب كنيد به اين PDF‌ مراجعه نماييد.