افزایش ارزآوری با حذف قیمت‌گذاری دستوری صنعت فولاد و پتروشیمی/سرمایه‌گذاران بورس؛ برنده‌ترین سرمایه‌گذاران در بلندمدت
علیرضا ناصرپور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و رضا عیوض‌لو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس، امشب ۱۴ بهمن، مهمان برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه خبر بودند.
Fri, 03 Feb 2023 20:24:48 GMT

واریز مبالغ حق‌تقدم‌های استفاده نشده، سجامی خواهد شد
رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس گفت: به دنبال اصلاح دستورالعمل فعلی هستیم تا به این واسطه وجوه حق‌تقدم استفاده نشده برای سهامداران سجامی، بلافاصله پس از افزایش سرمایه از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب سهامداران واریز شود.
Fri, 03 Feb 2023 10:20:41 GMT

افزایش نرخ ارز نیمایی؛ فرصتی برای خنثی کردن اثر خوراک ۷ هزار تومانی
سید هادی موسوی گفت: اظهارات وزیر اقتصاد نشان از این دارد که قرار نیست دلار نیمایی روی نرخ خاصی تثبیت شود. با این فرض می‌توان انتظار داشت نرخ ارز در سامانه نیما رشد ملایمی داشته باشد و چنانچه میانگین نرخ دلار نیمایی در سال ۱۴۰۲ را ۳۵ هزار تومان در نظر بگیریم، خوراک ۷ هزار تومانی برای صنعت پتروشیمی نگران‌کننده نخواهد بود. به عبارتی اگرچه نرخ ریالی خوراک پتروشیمی‌ها افزایش داشته؛ ولی افزایش نرخ ارز نیمایی می‌تواند اثر منفی افزایش نرخ خوراک را تا حد زیادی خنثی کند.
Thu, 02 Feb 2023 16:41:08 GMT

پویش مردمی بازار سرمایه برای کمک به زلزله‌زدگان خوی
فرابورس ایران در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی خود و برای حمایت از هم‌وطنان زلزله‌زده شهرستان خوی، اوراق گواهی نیکوکاری را در قالب نماد «زلزله خوی ۰۱» از یک‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه به مدت هفت روز کاری پذیره‌نویسی خواهد کرد.
Thu, 02 Feb 2023 12:44:09 GMT

بورس جامانده از تمام بازارهای موازی
همایون دارابی با تاکید به سرمایه‌گذاری بنیادی و غیرهیجانی، گفت: بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی در کف قیمتی قرار دارد و از نیمه سال ۱۳۹۹ تاکنون تقریباً تمامی بازارها رشد کرده‌اند و بازار طلا، خودرو و مسکن به نوعی در حداکثر قیمتی خود قرار دارند؛ اما بازار سهام رشد نکرده است.
Thu, 02 Feb 2023 11:46:45 GMT

مصوبه سازمان بورس، منجر به تقویت فرهنگ استفاده از "مشاور سرمایه‌گذاری‌ها" می‌شود
فرشید زرین‌کیا گفت: مصوبه عدم الزام شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری به رعایت سرمایه حداقل ۸ میلیارد تومانی، می‌تواند آثار مثبتی داشته و منجر به افزایش تعداد متقاضیان تاسیس نهادهای مالی تحت عنوان "مشاور سرمایه‌گذاری" شود که تقویت فرهنگ سرمایه‌گذاری را در پی خواهد داشت.
Thu, 02 Feb 2023 09:42:48 GMT

محدودیت خرید ۵ میلیونی، گامی در راستای جلوگیری از ایجاد هیجان کاذب در بازار پایه
محسن عباسلو گفت: اکثر نمادهای بازار پایه، نمادهای بسیار کوچکی هستند که به راحتی می‌توان با قیمت آن‌ها بازی کرد و اصطلاحا آن‌ها را پروژه کرد. در چند سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم که نمادهای بازار پایه‌ای که تعداد آنها هم کم نیست با رشدهای حباب گونه، نسبت P/E شان حتی به بالای ۸۰ رسیده و بعد از یک رشد مقطعی، ناگهان افت سنگین ۷۰ الی ۸۰ درصدی کرده‌اند. تصمیمات اخیر فرابورس می‌تواند از ایجاد هیجان کاذب و سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کند.
Thu, 02 Feb 2023 07:33:01 GMT

قیمت‌گذاری دستوری، سیاستی بی‌نتیجه با قدمت ۴ هزار سال!
خلاصه سه گزارش از وب سایت اکونومیست نشان می‌دهد که قیمت‌گذاری دستوری یک سیاست فرسوده و راهکار کوتاه مدت برای کنترل قیمت‌ها، مربوط به ۱۷۹۲ سال پیش از میلاد مسیح (رمزگشایی کدها روی لوح‌های حمورابی) است؛ که انگیزه تولیدکننده را از بین می‌برد و ضمن کاهش عرضه در طولانی مدت باعث افزایش تورم و بحران‌های اجتماعی می‌شود. به طوری که وب سایت اکونومیست در تعریف آن به جمله آلبرت انیشتین استناد می‌کند: «تعریف دیوانگی این است که یک کار را بارها و بارها انجام دهید و انتظار نتیجه متفاوتی داشته باشید!»
Wed, 01 Feb 2023 15:21:58 GMT

جلسه شورای مشورتی برگزار شد
۱۲ بهمن‌ ماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور رؤسای فعلی و سابق سازمان و برخی از صاحب‌نظران بازار سرمایه برگزار شد.
Wed, 01 Feb 2023 13:26:09 GMT

جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار
۱۲ بهمن‌ماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور رؤسای فعلی و سابق سازمان و برخی از صاحب‌نظران بازار سرمایه برگزار شد.
Wed, 01 Feb 2023 13:25:17 GMT

حضور بورس تلنت و مرکز مالی ایران در نمایشگاه کار
مرکز مالی ایران با هدف معرفی سامانه بورس تلنت و ایجاد ارتباط بین کارجویان و کارفرمایان بازارهای مالی در پنجمین نمایشگاه کار ایران که در روزهای ۵ تا ۷ بهمن ماه در مجتمع نمایشگاهی برج میلاد برگزار شد، حضور داشت.
Wed, 01 Feb 2023 12:56:45 GMT

تصمیم‌گیری غیرمنسجم شورای رقابت، زیان سرمایه‌گذاران را درپی داشت
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مهدی طغیانی در برنامه زنده تهران ۲۰ اظهار کرد: مدیران بازار سرمایه تلاش کردند دروازه‌بانی کنند تا بازار سرمایه دچار مشکل نشود، اما از آنجا که در کشور تصمیم‌گیری غیرمنسجم وجود دارد، اثرش را بر بازار و سرمایه‌گذاران می‌گذارد. مثل تصمیم‌گیری غیرمنسجم شورای رقابت و اختلافش با شورای عالی بورس در موضوع عرضه خودرو در بورس کالا؛ در چنین وضعیتی نمی‌توان مدیران بازار سرمایه را مسئول دانست.
Wed, 01 Feb 2023 11:27:29 GMT

پرونده تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها روی میز کمیسیون تلفیق/هنوز جمع‌بندی حاصل نشده است
فریبرز کریمایی گفت: خوراک ۷ هزار تومانی با دلار ۲۸۵۰۰ تومانی، حدود ۲۸ سنت خواهد شد. در صورتی که در حال حاضر نرخ گاز در "هنری هاب" ۱۱ سنت است! روز دوشنبه در کمیسیون تلفیق جلسه‌ای برگزار شد که ما هم در آن حضور داشتیم و بند "الف" تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۲ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و انجمن پتروشیمی مخالفت خود را با نرخ ۷ هزار تومانی خوراک گازی پتروشیمی‌ها مطرح کرد. کمیسیون تلفیق به تازگی به این موضوع ورود کرده و هنوز نتیجه مشخص نشده است.
Wed, 01 Feb 2023 09:24:20 GMT

جنجال‌های ایجاد شده تنها برای عرضه پنج درصد خودروها در بورس کالا است
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه تهران ۲۰ اظهار کرد: عرضه خودرو در بورس کالا از تیر ماه تصویب شد و در دو ماه گذشته شتاب گرفت. اگر این عرضه‌ها ادامه پیدا کند و بخش عمده‌ای از تولید خودرو وارد بورس کالا شود، تعادل قیمت را به همراه خواهد داشت. تاکنون ۵۰ هزار خودرو در بورس کالا عرضه شده است؛ این در حالی است که از ابتدای سال ۱۴۰۱ نزدیک به یک میلیون خودرو تولید شده است. همه این سر و صداهای اخیر به‌خاطر عرضه ۵۰ هزار خودرو در بورس بوده است.
Wed, 01 Feb 2023 09:10:48 GMT

دامنه نوسان «ربع سکه بورسی» به مثبت منفی ۳۰ درصد افزایش یافت
شرکت بورس کالای ایران اطلاعیه‌ای در خصوص اصلاح دامنه نوسان قیمت عرضه گواهی سپرده کالایی سکه طلا ربع بهار آزادی منتشر کرد.
Wed, 01 Feb 2023 08:27:38 GMT

عرضه ۸۴.۵ هزار تن فرآورده در بورس انرژی ایران
‌امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ قرار است ۸۴ هزار و ۴۸۰ تن فراورده هیدروکربوری در بورس انرژی ایران عرضه شود.
Wed, 01 Feb 2023 08:15:00 GMT

نمی‌دانیم به کدام ساز برقصیم؟/بورس، تنها راه قانونی فرار از "منجلاب قیمت‌گذاری دستوری خودرو" است
آرش محبی‌نژاد گفت: رویه غلطی که طی سال‌های گذشته پایه‌گذاری شده، در نهایت منجر به زیان انباشته و زمین‌گیر شدن صنعت خودرو و قطعه‌سازی شده است؛ معتقد هستیم که عرضه خودرو در بورس، تنها راه قانونی فرار از "منجلاب قیمت‌گذاری دستوری خودرو" است. بازنده اصلی قمارِ قرعه‌کشی خودرو مردم و تولیدکنندگان و در مقابل برنده این قمار، دلالان هستند.
Wed, 01 Feb 2023 08:04:52 GMT

روز شلوغ تالار صادراتی بورس کالا
تالار صادراتی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه میزبان عرضه ۴۰ هزار و ۸۹۸ تن قیر، ۴۰ هزار و ۳۵۰ تن تختال فولاد خوزستان، ۲۴ هزار تن کنسانتره سنگ آهن توسعه معدنی و صنعتی صبانور و ۲ هزار تن مس کاتد است.
Wed, 01 Feb 2023 07:08:33 GMT

معاملات برق سبز در بورس انرژی آغاز می‌شود
علی نقوی با بیان اینکه صرفه‌جویی انرژی و ایجاد ظرفیت تجدیدپذیر بیشترین اهمیت را در راهبرد گذار انرژی جهان به خود اختصاص داده‌ است، بیان کرد: در تلاش هستیم با همکاری ساتبا و نیروگاه‌های تجدیدپذیر معاملات برق سبز (برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر) در بورس انرژی ایران آغاز شود.
Wed, 01 Feb 2023 06:59:22 GMT

حجم معاملات بورس کالا از ۱۰۰ میلیون تن فراتر رفت
حجم معاملات بورس کالای ایران از ابتدای سال تا پایان معاملات ۱۰ بهمن ۱۴۰۱، در رکوردی تاریخی از مرز ۱۰۰ میلیون تن عبور کرد تا روند مطلوب عرضه و معامله کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه تولید در بورس کالا را شاهد باشیم؛ حجم کل معاملات بورس کالا در سال گذشته، ۷۶ میلیون تن بود.
Wed, 01 Feb 2023 06:14:14 GMT

افزایش نظارت عمومی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، با الزام جدید سازمان بورس
طبق تصمیم سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس‌ها ملزم شدند در عرضه‌های اولیه‌ای که به سرمایه‌گذاران واجد شرایط تخصیص داده می‌شود، اطلاعات خرید عرضه اولیه صندوق‌ها را افشا نمایند.
Wed, 01 Feb 2023 05:45:00 GMT

اگر بنگاه اقتصادی سودده نباشد، فعالیت آن بی‌معناست
رئیس سازمان بورس گفت: باید به دنبال افزایش ارزش افزوده در بازار سرمایه باشیم تا به این واسطه کیک اقتصادی بزرگ بشود. علاوه بر ثبات اقتصادی، بحث سوددهی بنگاه‌های اقتصادی حائز اهمیت است. اگر بنگاه اقتصادی سودده نباشد، فعالیت آن بی‌معناست؛ متاسفانه بنگاه‌ اقتصادی را ملزم به فروش محصولات خود با قیمت‌گذاری دستوری می‌کنند و انتظار دارند که افزایش تولید و کیفیت نیز داشته باشد. در این بین علاوه بر قیمت‌گذاری دستوری با تولید دستوری نیز مواجه هستیم و بنگاهی را ملزم به تولید و ایجاد زیان انباشته می‌کنند.
Tue, 31 Jan 2023 16:45:59 GMT

۵ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان در جیب مصرف‌کنندگان واقعی خودرو ماند
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، با معامله ۴۸ هزار و ۸۴۴ دستگاه خودرو در بورس کالا تا ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، مبلغی بیش از ۱۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان از جیب واسطه‌ها و دلالان خارج و به چرخه تولید و مردم بازگشت. سهم مالیات دولت از این میزان ۹۵۰ میلیارد تومان، سود سهامداران بورسی ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و سود مصرف‌کنندگان واقعی خودرو ۵ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بوده است.
Tue, 31 Jan 2023 15:14:51 GMT

کاهش هزینه بانک‌ها و افزایش سودآوری، نتیجه تغییر نرخ سود
سید کاظم چاوشی گفت: حتماً این افزایش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به نفع شبکه بانکی خواهد بود. زیرا با در نظر گرفتن تورم و با نرخ‌های قبلی، اعطای تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد منجر به ایجاد رانت می‌شد و حالا با افزایش نرخ سود اعطای تسهیلات، این فاصله کاهش خواهد یافت. همچنین حدود ۵۰ درصد از سپرده‌هایی که بانک‌ها جذب می‌کنند سپرده‌های کوتاه مدت است و کاهش ۵ درصدی سود سپرده‌های کوتاه مدت نیز می‌تواند تاثیر مثبتی روی سودآوری بانک‌ها داشته باشد.
Tue, 31 Jan 2023 14:47:34 GMT

سیزدهمین گردهمایی جایزه ملی مدیریت مالی ایران
این گردهمایی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، علی فکری معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و مجید قاسمی رئیس انجمن مدیریت مالی ایران و جمعی از فعالان بازار سهام برگزار شد.
Tue, 31 Jan 2023 14:27:00 GMT

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد
مجید قاسمی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری گفت: اقتصاد ما در سال‌های ابتدای انقلاب با نگاه تمرکزگرایی باعث کندی و توقف سیستم شد. مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد و بقیه نظام‌ها به حمایت این بخش بیایند.
Tue, 31 Jan 2023 13:21:07 GMT

عدم ثبات در سیاست‌گذاری، سرمایه‌گذاران را به سوداگری سوق می‌دهد
مجید عشقی گفت: متاسفانه برخی از سیاست‌گذاری‌ها باعث شده تا سرمایه‌گذاری به شدت کمرنگ‌تر از گذشته شود و افراد به جهت دریافت سود به دنبال خرید اقلام و فروش سریع آن باشند. سیاست‌گذاری‌ها افراد را به سوداگری سوق می‌دهد و این در حالی بوده که دیدگاه‌های کوتاه مدت در سرمایه‌گذاری خطر بزرگی را به بار می‌آورد. ورود سلیقه‌ای دستگاه‌های نظارتی در چرخه‌ها و تصمیمات اقتصادی می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد، اگر خواهان جبران و ایجاد ثبات هستیم باید بستر کسب سود را برای سرمایه‌گذارانی که به بخش واقعی اقتصاد و بازار سهام ورود کرده‌اند، حمایت کنیم.
Tue, 31 Jan 2023 12:39:56 GMT

ثبات قیمت نفت در پی افزایش نرخ بهره
در آغاز معاملات امروز، آخرین روز ژانویه، قیمت نفت پس از کاهش بیش از ۲ درصدی در جلسه معاملاتی روز گذشته، به دلیل افزایش بیشتر نرخ بهره و ادامه جریان نفت خام روسیه ثابت ماند.
Tue, 31 Jan 2023 11:08:29 GMT

رشد دسته جمعی شاخص‌های بورسی
در جریان معاملات چهارمین روز هفته، شاخص هم‌وزن با ۶ هزار و ۴۰۲ واحد (۱.۳۳ درصد) افزایش به رقم ۴۸۶ هزار و ۴۰ واحد و شاخص کل بورس تهران نیز با افزایش ۱۶ هزار و ۸۷۳ واحد (۱.۱۰ درصد) به تراز یک میلیون و ۵۵۶ هزار واحد رسید.
Tue, 31 Jan 2023 10:57:50 GMT

نهمین مرکز برگزاری آزمون، در خوزستان افتتاح می‌شود
آزمون‌ گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه ۲۵ بهمن ماه سال جاری و این‎‌بار در شهر اهواز، نهمین مرکز برگزاری آزمون‌های بازار سرمایه برگزار می‌شود.
Tue, 31 Jan 2023 09:25:00 GMT