سومین شماره نخستین بولتن انگلیسی زبان بازار سرمایه منتشر شد
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران، نخستین بولتن انگلیسی زبان بازار سرمایه در حوزه بورس‌های کالایی را منتشر کرد.
Mon, 23 May 2022 10:20:10 GMT

احراز هویت حضوری و الکترونیک سجام در ۱۱ هزار و ۳۷۸ مرکز منتخب
شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد : سهامداران بازار سرمایه در سراسر کشور می توانند برای احراز هویت در سامانه سجام از ۱۱ هزار و ۳۷۸ مرکز (حضوری و الکترونیک) استفاده کنند.
Mon, 23 May 2022 10:18:27 GMT

دست به دست شدن ۲۰ میلیارد برگه اوراق بهادار
 شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (دوشنبه، دوم خردادماه) با ۲۵‌هزار و ۱۰ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۵۷ هزار واحدی قرار گرفت.
Mon, 23 May 2022 09:59:58 GMT

ظرفیت بازارهای تامین مالی نوین در توسعه صنعت نفت و گاز
امروزه ظرفیت‌های مالی بسیاری در بازار سرمایه ایجاد شده و مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته سهم این بازار در تامین مالی کل کشور به صورت روزانه و فزاینده در حال افزایش است. توسعه کمی و کیفی انواع روش ها و نهادهای مالی در بازار سرمایه و همچنین آمارهای منتشره توسط نهادهای ناظر گواه این مدعاست که پول‌های هوشمندی که به دنبال کسب سود از بخش تولید و سرمایه گذاری هستند. 
Mon, 23 May 2022 09:34:20 GMT

استفاده از اوراق مرابحه کمکی به دولت برای تامین کسری بودجه/ نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟
رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
Mon, 23 May 2022 07:57:06 GMT

نقش راهبردی بانک مرکزی در تعدیل شوک هزینه‌های تولید بعد از حذف ارز ۴۲۰۰
حذف ارز رانت‌زا و ضدتولید ۴۲۰۰ تومانی به صورت دفعی هرچند برای همیشه سایه شوم این فساد بزرگ را از اقتصاد کشور دور می‌کند اما اگر ملاحظات پولی و بانکی برای حمایت از تولید و تعدیل شوک هزینه‌ای وارد شده به تولیدکنندگان و واردکنندگان شناسنامه‌دار کشور توسط بانک مرکزی تدبیر نشود، می‌تواند سایه رکود را بر سر تولیدکنندگان کالاهای اساسی سنگین کند. در این نوشتار ملاحظه مهمی مورد بررسی قرار گرفته است که در صورت مراعات آن اقدام تحولی دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اثربخش خواهدشد و در صورت غفلت از آن، میتواند منجر به عواقب سختی برای تولید کالاهای اساسی شود.
Mon, 23 May 2022 07:21:59 GMT

رئیس جمهور وارد مسقط شد
رئیس‌ جمهور در راستای دیپلماسی همسایگی دولت مردمی و برای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و دیدار با پادشاه و مقامات عالی‌رتبه عمان دقایقی پیش وارد مسقط، پایتخت این کشور شد.
Mon, 23 May 2022 07:04:45 GMT

جذب نقدینگی سرگردان به بازار سرمایه راهکار تقویت اقتصاد داخلی
با بسترسازی مناسب برای سرمایه‌های علاقمند به سرمایه‌گذاری در عرصه کار اقتصادی می‌توان نقدینگی سرگردان جامعه را با آسودگی خاطر وارد بازار سرمایه به عنوان سمبل فعالیت‌های مولد کشور کرد و زمینه تقویت اقتصاد داخلی را رقم زد.
Mon, 23 May 2022 06:58:02 GMT

اصلاح ریزساختارها و قوانین: دوران رونق بازار را طولانی و دوره‌های رکود را کوتاه می‌کند
بازار سرمایه از سال‌ها قبل به صف نشینی عادت کرده است، در حالی که اگر بتوان اقدامی انجام داد تا سهام شرکت‌ها باصف همراه نشوند، شاهد اثر قابل ملاحظه آن در معاملات بازار خواهیم بود.
Mon, 23 May 2022 06:22:50 GMT

بازار در مسیر رشد است و جای هیچ نگرانی نیست
فضای موجود بازار یعنی افت چند روز اخیر به زودی برطرف می‌شود و شاهد رشد طبیعی البته نه غیر متعارف در بازار خواهیم بود.
Mon, 23 May 2022 06:00:39 GMT

آیت‌الله رئیسی تهران را به مقصد مسقط ترک کرد
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان لحظاتی قبل با بدرقه محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در صدر هیاتی عالی رتبه عازم مسقط شد.
Mon, 23 May 2022 05:35:15 GMT

لزوم آزادسازی توثیق سهام دولت در ایران خودرو و سایپا قبل از واگذاری
معاون سازمان خصوصی سازی درباره آن بخش از سهام دولت در ایران خودرو و سایپا که وثیقه است و امکان واگذری ندارد گفت: چند ماهی برای اصلاح ساختار و آزادسازی توثیق سهام دولت زمان لازم است.
Mon, 23 May 2022 05:01:30 GMT

خروجی واگذاری سهام شرکت‌های خودروسازی به نفع مردم باشد
رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر لزوم رفع انحصار در حوزه صنعت خودرو، گفت: باید خروجی واگذاری سهام دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا به نفع مردم باشد.
Mon, 23 May 2022 04:55:34 GMT

راهکار تعادل در بازار خودرو؛ تداوم عرضه در بورس کالا
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تداوم عرضه خودرو در بورس کالا از الزامات تعادل بازار است.
Mon, 23 May 2022 04:43:10 GMT

«دوشنبه سیاه» سرآغاز قدرت‌گیری «نزدک»
دومین بورس بزرگ دنیا با بیشترین میزان معاملات سهام نسبت به دیگر بازارهای بورس در فوریه ۱۹۷۱ به عنوان نخستین بورس الکترونیک دنیا با نام «نزدک» راه‌اندازی شد. سهام بیش از ۳ هزار و ۳۲۰ شرکت در این بازار عرضه شده که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت‌های پیشرو در حوزه فناوری مانند اپل، آمازون و فیسبوک اشاره کرد.
Mon, 23 May 2022 04:35:13 GMT

زمان مشخصی برای واریز مبلغ اعمال اوراق اعلام نشده است
در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ طرح اوراق تبعی حامی با هدف حمایت از سرمایه داران خرد تصویب شد. بر اساس این مصوبه آن دسته از سهامدارانی که در زمان تصویب این طرح در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۹ مجموع دارایی‌های سبد سهام آن‌ها ۱۰ میلیون تومان یا کمتر از ۱۰ میلیون تومان بود سهامدار خرد محسوب شدند.
Sun, 22 May 2022 10:32:36 GMT

آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار خرید و فروش تسه در سررسید شهریور ماه
از نخستین چهارشنبه خرداد ماه، دوره معاملاتی قراردادهای اختیار خرید و فروش امتیاز تسهیلات مسکن ۱۴۰۱ در سررسید شهریورماه در بازار ابزارهای مشتقه فرابورس ایران آغاز می‌شود.
Sun, 22 May 2022 09:19:16 GMT

مبلغ مازاد سوخت مصرف نشده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به بورس انرژی می‌رود
نمایندگان مجلس شوری اسلامی دولت را مکلف کردند هر ساله مبلغ سوخت مازاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا حواله معادل آن را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی کند.
Sun, 22 May 2022 08:46:34 GMT

سبزپوشی یکپارچه شاخص‌های منتخب بورسی
در جریان معاملات امروز، یکشنبه، اول خرداد ۱۴۰۱، شاخص هم‌وزن با یک هزار و ۳۳۳ واحد افزایش به رقم ۴۴۱ هزار و ۵۱۰ واحد رسید؛ این در حالی بود که شاخص کل بورس تهران با افزایش ۲ هزار و ۴۵۶ واحدی به رقم یک میلیون و ۵۸۲ هزار واحد رسید.
Sun, 22 May 2022 08:34:24 GMT

بورس کالا فرصتی ویژه برای پایان قیمت گذاری دستوری خودرو
از جمله تصمیمات مهم و مثبت دولت سیزدهم، تلاش برای ورود کالاهای مختلف به بورس کالا در راستای ایجاد شفافیت در اقتصاد است که در همین زمینه ورود خودرو به بورس کالا می تواند به قیمت گذاری دستوری خودرو پایان دهد و این اتفاق به نفع تولیدکننده و مصرف کننده خواهد بود.
Sun, 22 May 2022 08:11:58 GMT

راز موفقیت شرکت‌های زیان‌ده دولتی: «تعدیل نیرو»
بر اساس آمارها در بخش سازندگان، پیمانکاران، مشاوران و مهندسی ساخت، حدود ٧٥ درصد شرکت‌ها غیرفعال یا نیمه فعال و فقط ٢٥ درصد از آنها فعال هستند، که صورت‌ مالی همین تعداد از شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های دولتی زیان ده است که از طریق اعمال برخی محدودیت‌ها مانند کاهش پرسنل خود را سرپا نگه می‌دارند.
Sun, 22 May 2022 08:00:08 GMT

صورت های مالی حسابرسی شده ۱۳۲شرکت بخش عمومی کشور منتشر شد
وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای از گام دوم انتشار صورت های مالی حسابرسی شده ۱۳۲شرکت بخش عمومی کشور در سامانه کدال خبر داد.
Sun, 22 May 2022 07:47:00 GMT

انتشار صورت مالی نهادهای عمومی در سامانه کدال؛ برای نخستین بار
در راستای وعده روز گذشته وزیر اقتصاد و همچنین در راستای شفافیت شرکت‌ها تا ساعاتی دیگر، صورت‌های مالی تعدادی از شرکت‌های بخش عمومی کشور در سامانه کدال منتشر می‌شود.
Sun, 22 May 2022 07:12:09 GMT

نقش برجسته سرمایه‌گذاران فاقد سواد مالی در ایجاد بحران‌های مالی
بحران سال ۹۹ را می‌توان به اشتباه دولت در دعوت از مردم به حضور در بازار سرمایه نسبت داد، اما این موضوع نباید موجب غفلت از سایر عوامل شود. مشاهدات مبتنی بر چند پژوهش‌ در این برهه از زمان، نشان می‌دهد که عموم مردم نسبت به موضوع ریسک در بازار سرمایه (علی رغم هشدار مداوم مسئولین) از آگاهی کافی برخوردار نبودند. بسیاری از مردم، سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سهام را همانند سرمایه‌گذاری در بانک قلمداد می‌کردند و بدون هیچگونه تحلیل، صرفاً به هر نمادی که قابلیت سرمایه‌گذاری داشت، هجوم می‌بردند.
Sun, 22 May 2022 07:09:24 GMT

عرضه یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن سیمان
تالار سیمان بورس کالای ایران روز یکشنبه اول خردادماه میزبان عرضه یک میلیون و ۲۲۰ هزار و ۶۳۵ تن سیمان است.
Sun, 22 May 2022 05:30:35 GMT

پایان ۱۴۰۰: ۱۱ شرکت در بورس تهران پذیرش شدند
در سال گذشته، ۲۵ جلسه هیئت پذیرش برگزار شد که منجر به پذیرش سهام ۱۱ شرکت، ۱۸ اوراق مشارکت شهرداری و یک اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در بورس اوراق بهادار تهران شد.
Sun, 22 May 2022 05:29:28 GMT

سررسید قرارداد جدید اختیار معامله زعفران تغییر کرد
قرارداد اختیار معامله زعفران با سررسید شهریور ماه ۱۴۰۱ از امروز یکشنبه اول خرداد راه اندازی می شود و براساس اطلاعیه جدید بورس کالا تاریخ سررسید این قرارداد تغییر و به ۵ شهریور منتقل شد.
Sun, 22 May 2022 05:27:15 GMT

تداوم عرضه خودرو در بورس کالا از الزامات تعادل بازار است
علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که در کشور ما برخلاف دنیا به جای آنکه خودروسازان برای تولید بیشتر و بهتر رقابت کنند، این خریداران هستند که به دلیل شرایط نامساعد فعلی برای خرید، رقابت می کنند اما این معادله با عرضه مستمر خودرو در بورس کالا و واردات می تواند تغییر کرده و رقابت اصلی را به سمت تولید بیشتر و بهتر سوق دهد.
Sun, 22 May 2022 04:28:43 GMT

کدام‌یک از نمادهای فرابورسی مشمول تغییر دامنه نوسان شدند؟
معاونت نظارت بر بازار شرکت فرابورس با انتشار اطلاعیه‌ای از شمول ۱۲ نماد برای تغییر دامنه نوسان قیمت در صورت تمایل به رعایت بندهای ۲ ، ۳ و ۴ ضوابط مربوط به ماده ۲۱ دستورالعمل فعالیت بازارگردانی خبر داد.
Sun, 22 May 2022 04:23:29 GMT

کدام‌یک از نمادهای فرابورسی مشمول عدم اعمال حجم مبنا شدند؟
معاونت نظارت بر بازار شرکت فرابورس با انتشار اطلاعیه‌ای از شمول 18 نماد معاملاتی در بازارهای اول و دوم فرابورس ایران برای عدم اعمال حجم مبنا خبر داد.
Sun, 22 May 2022 04:15:07 GMT