تاخیر در تحویل خودرو به خریداران بورس کالا، جریمه خودروساز را در پی دارد
امیر حمزه مالمیر گفت: در عرضه خودرو از طریق بورس کالا، خودروساز متعهد به تحویل خودرو در زمان مقرر است و به دلیل انجام معاملات براساس قوانین بورس و شفافیت معاملات، هر گونه تاخیری با پرداخت جریمه به خریداران جبران می‌شود تا علاوه بر سلامت معاملات، خریداران نیز با اطمینان خاطر اقدام به خرید از بورس کالا کنند.
Thu, 29 Sep 2022 07:30:00 GMT

با همکاری وزارتخانه‌های صمت و نفت، بورس به تعادل می‌رسد
یاسر مهرآور گفت: بازار سرمایه در انتظار تصمیمات درست از سوی دستگاه‌های اجرایی است، به طوری که اگر وزارت نفت پایان هر ماه نرخ‌ها را اعلام و وزارت صمت نیز تعیین تکلیف درستی در زمینه صنعت خودرو کند، بازار سرمایه به منطقه تعادل می‌رسد.
Thu, 29 Sep 2022 05:30:00 GMT

تزریق منابع جدید به بورس با الزام بانک‌ها به رعایت سود سپرده‌ها
سید کاظم چاوشی گفت: در صورت افزایش سختگیری و نظارت بانک مرکزی بر اجرای این بخشنامه (معرفی بانک‌های متخلف در زمینه نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری، به هیئت انتظامی بانک‌ها)، بخشی از سپرده‌های خارج شده از بانک‌ها جذب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت خواهد شد.
Wed, 28 Sep 2022 13:30:00 GMT

رینگ بین‌الملل بورس انرژی میزبان معامله ۳.۸ همتی گاز مایع
امروز ۳۰۰ هزار تن گاز مایع مجتمع پارس جنوبی متعلق‌ به شرکت ملی گاز ایران از رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران صادر شد. تقاضا برای این معامله تا ۴۵۰ هزار تن پیش رفت و در نهایت ارزش رقابت میان مشتریان به حدود یک میلیون و ۵۴۶ هزار دلار رسید.
Wed, 28 Sep 2022 11:30:00 GMT

بورس سبزپوش به تعطیلات رفت
در جریان آخرین روز کاری هفته، شاخص هم‌وزن با ۴ هزار و ۴۶۶ واحد (۱.۱۵درصد) افزایش به رقم ۳۹۲ هزار و ۴۹۸ واحد و شاخص کل بورس تهران نیز با افزایش ۱۲ هزار و ۱۱۶ واحدی (۰.۹۱ درصد) به تراز یک میلیون و ۳۴۶ هزار واحد رسید.
Wed, 28 Sep 2022 11:00:00 GMT

رمز ریال بانک مرکزی رقیبی برای سپرده‌های بانکی خواهد شد؟
بین پول دیجیتالی بانک مرکزی و کریپتوها (رمز ارزها) باید تمایز قایل شد. آنچه که بانک مرکزی ایران و سایر بانک‌های مرکزی درصدد ابداعش هستند، ایجاد حساب مستقیم برای عموم مردم نزد بانک مرکزی است. موضوعی که ابزار جدیدی برای حکمرانی پولی و مالی فراهم می‌کند. اما از سوی دیگر امکان تبدیل سپرده‌های بانکی به پول دیجیتالی بانک مرکزی می‌تواند پول دیجیتالی بانک مرکزی را هم در کارکرد تامین مالی (خلق پول) و هم در کارکرد سیستم پرداخت‌ها، تبدیل به رقیبی برای شبکه بانکی کند.
Wed, 28 Sep 2022 10:30:00 GMT

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان تصویب شد
بهادری جهرمی از تصویب واگذاری بخشی از سهام دولت در برخی از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی به افراد فاقد سهام عدالت که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و مجموعه ایثارگران هستند، خبر داد.
Wed, 28 Sep 2022 09:45:00 GMT

عرضه ۳۰ هزار تن وکیوم باتوم در بورس کالا
تالار حراج باز بورس کالای ایران امروز چهارشنبه ۶ مهر ماه میزبان عرضه ۳۰ هزار تن وکیوم باتوم، یک هزار و ۷۶۳ تن دی اتیل هگزانول، ۳۰۰ تن تولوئن دی ایزو سیانات (TDI) و ۱۴۴ تن متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات خالص است.
Wed, 28 Sep 2022 09:00:00 GMT

بازنگری قیمت خوراک متانولی‌ها محور جلسه سازمان بورس
احمد مهدوی ابهری گفت: در جلسه سازمان بورس مقرر شد موضوع بازنگری قیمت خوراک متانولی‌ها پیگیری و مشکلات از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی به دولت منتقل شود تا در نهایت چاره اندیشی شده و شوکی به بازار سرمایه وارد نشود.
Wed, 28 Sep 2022 08:30:00 GMT

برنامه عرضه گواهی سپرده سیمان در بورس کالا
بورس کالا در اطلاعیه‌ای برنامه عرضه گواهی سپرده سیمان را با توجه به تعطیلی روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد.
Wed, 28 Sep 2022 07:30:00 GMT

شهرداری ضایعات آهن خود را از مسیر بورس کالا می‌فروشد
شهرداری تهران بعد از خرید برخی از اقلام مورد نیاز پروژه‌ها و عرضه املاک مازاد خود در بورس کالا، در برنامه جدید خود که در دستورکار قرار داده، فروش ضایعات در بورس کالا را با ضایعات آهنی کلید زد.
Wed, 28 Sep 2022 07:00:00 GMT

جزئیات عرضه کامیون کشنده سیباموتور در بورس کالا
رئیس سازمان فروش و خدمات پس از فروش گروه بهمن عرضه‌های جدید را در بورس کالا تشریح کرد.
Wed, 28 Sep 2022 06:30:00 GMT

قیمت نفت متاثر از کاهش تولید در پی طوفان ایان
قیمت نفت در آغاز معاملات امروز، چهارشنبه، تحت تاثیر کاهش تولید ایالات متحده آمریکا ناشی از طوفان ایان و افزایش ذخیره‌سازی نفت خام و تقویت دلار، قرار گرفت.
Wed, 28 Sep 2022 06:00:00 GMT

عرضه بیش از ۳۰۰ هزار تن گاز مایع صادراتی در بورس انرژی ایران
۳۰۳ هزار تن گاز مایع متعلق به شرکت ملی گاز ایران قرار است امروز چهارشنبه روی رینگ صادراتی بورس انرژی ایران عرضه شود.
Wed, 28 Sep 2022 05:45:00 GMT

کاهش قیمت‌های جهانی مانع رسیدن شاخص کل به ۲ میلیون واحد شد
محمدمهدی جمشیدیان گفت: کاهش قیمت‌های جهانی از رویدادهای منفی اقتصادی بوده که سودآوری شرکت‌های بورسی را تحت تاثیر قرار داده است. به طور مثال، میانگین قیمت محصولات فولادی شرکت‌های بورسی از بهار امسال افت ۳۰ درصدی داشته و میانگین قیمت محصولات پتروشیمی نیز تقریبا ۱۱ درصد کاهش داشته است . قبل از فصل برگزاری مجامع انتظار می‌رفت با فرض ثبات قیمت‌های جهانی، بازار سرمایه رشد کرده و شاخص کل حتی از محدوده ۲ میلیون واحد هم فراتر رود ولی افت چشمگیر قیمت‌های جهانی تا حدودی مانع رشد بازار سرمایه شد.
Wed, 28 Sep 2022 05:30:00 GMT

رکود اقتصاد جهانی، بازارهای سرمایه را نگران کرده است
شاهرخ شریعتی گفت: رکود اقتصاد در چین، اروپا، آمریکا و اقتصادهای بزرگ تمام بازارهای سرمایه دنیا را نگران کرده و موجب کاهش تقاضا در همه بازارها شده که امیدواریم با اقدامات اساسی به نقطه تعادل برسند.
Wed, 28 Sep 2022 05:00:00 GMT

نگاه برنامه محور، جایگزین نگاه کوتاه‌مدت در تصمیم‌سازی اقتصادی شود
علی‌رضا شکیبایی گفت: وجود تضاد و تعارض در تصمیم‌گیری سیاست‌گذاران آسیب جدی بر اقتصاد کشور خواهد زد. بنابراین در نظام تصمیم‌سازی وزرا یا افراد باید توجیه شوند که در صورت انتخاب و اتخاذ سمت، منافع ملی را به منافع بخشی و سازمانی و وزارت خانه‌ای ترجیح دهند.
Tue, 27 Sep 2022 12:30:00 GMT

شاه کلید رشد شرکت‌های پتروشیمی‌ در دستان دولت
فرهنگ حسینی گفت: به منظور بهبود وضعیت صنعت پتروشیمی در بخش متانول، بایستی قیمت‌گذاری خوراک گاز تعدیل و به منظور اقبال سرمایه‌گذاران به گروه اوره‌ساز، دولت بایستی مطالبات این شرکت‌ها را پرداخت و سازوکاری منطقی برای خرید اوره از این شرکت‌ها از جمله تهاتر با گاز طراحی کند.
Tue, 27 Sep 2022 10:30:00 GMT

مشکل بورس P/E و سودآوری شرکت‌ها نیست
مهدی کارنامه حقیقی گفت: به نظر می‌رسد با منتشر شدن صورت‌های مالی ۶ ماهه شرکت‌ها شرایط آن طور که باید تفاوتی نخواهد کرد، زیرا P/E بازار پایین است و دلیل افت بازار P/E بالای شرکت‌ها نیست؛ اما ریسک‌های دیگری در بازار وجود دارد که باید برطرف شوند.
Tue, 27 Sep 2022 08:30:00 GMT

دخالت نادرست دولت‌ها در سیستم بازار، تخریب‌کننده است
سهراب دل انگیزان گفت: اگر دولت‌ها بر طبق اصول عمل نکرده و یا دخالت بیش از اندازه داشته باشند نه تنها مشکلات برطرف نمی‌شود بلکه ممکن است آن‌ها را بدتر هم کند. حمایت دولت از سیستم بازار باید در قالب تنظیم قوانین و مقررات و مالیات‌ستانی در سیستم اقتصادی باشد تا بتواند تعادل را به سیستم اقتصادی برگرداند.
Tue, 27 Sep 2022 07:30:00 GMT

آیا قیمت‌گذاری دستوری محبوبیت خود را در اقتصاد از دست داده است؟
چرا عرضه کالاهای تولیدی شرکت‌های بورسی در بورس کالا و انرژی اهمیت دارد؟ عرضه خودرو و مسکن در کنار مواد اولیه و کالاهای اساسی در بورس کالا چقدر برای اقتصادمان مفید است؟ آیا نوبت رونق رینگ کشاورزی بورس کالا نرسیده است؟ این‌ها سوالاتی است که ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با سنا به آن‌ها پاسخ داده است.
Tue, 27 Sep 2022 06:30:00 GMT

تامین مالی بخش تولید در بورس کالا بدون نیاز به تسهیلات بانکی
یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید، اوراق گام برای تامین مالی زنجیره‌ای شرکت‌ها است. یعنی شرکت‌هایی که نیاز به خرید مواد اولیه دارند اما نقدینگی مورد نیاز خود را ندارند، می‌توانند از این اوراق استفاده کنند.
Mon, 26 Sep 2022 13:00:00 GMT

معامله ۴۷۶ میلیون گواهی سپرده کالایی در بورس کالا
بازار گواهی سپرده در نیمه نخست امسال با ثبت معامله نزدیک ۴۷۶ میلیون گواهی سپرده کالایی به ارزش ۱۱.۲ همت رسید. در شهریور ماه نیز ۵۱ میلیون و ۵۹۱ گواهی سپرده به ارزش نزدیک ۱.۳ همت میان معامله گران دست به دست شد.
Mon, 26 Sep 2022 12:00:00 GMT

فضای مبهم سیاسی و بین‌المللی بازارها را در ابهام فرو برده
مهدی دانایی گفت: تا زمانی که حجم معاملات بازار سهام پایین باشد و فضای دقیق‌تری از اتفاقات سیاسی و بین‌المللی برای فعالان اقتصادی مشخص نشود و قیمت ارز هم به نرخ تثبیت شده‌ای نرسد، وجود چنین وضعیتی را نه‌تنها در بازار سرمایه بلکه در سایر حوزه‌های اقتصادی شاهد خواهیم بود.
Mon, 26 Sep 2022 11:00:00 GMT

رنگ سبز به تابلوی بورس بازگشت
در جریان دومین روز کاری هفته، شاخص هم‌وزن با یک هزار و ۵۱۴ واحد (۰.۳۹ درصد) افزایش به رقم ۳۸۸ هزار و ۳۱ واحد و شاخص کل بورس تهران نیز با افزایش ۶ هزار و ۲۶۲ واحدی (۰.۴۷ درصد) به تراز یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحد رسید.
Mon, 26 Sep 2022 10:30:00 GMT

آغاز نیمه سرد سال با عرضه ۳۰۳ هزار تن گاز مایع صادراتی در بورس انرژی
رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران در این هفته میزبان عرضه ۳۰۳ هزار تن گاز مایع متعلق به شرکت ملی گاز ایران است.
Mon, 26 Sep 2022 10:00:00 GMT

بورس با چه ریسک‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند؟
مجتبی سلطانی گفت: در حال حاضر بزرگ‌ترین ریسک بازار سهام مربوط به بودجه سال آینده می‌شود و اگر تهدیدی از این بابت متوجه سهامداران نشود، با توجه به روند رو به رشد دلار، مابقی ریسک‌ها پوشش داده می‌شود. به بیان دیگر تمامی ریسک‌های احتمالی به‌ نوعی در قیمت‌های فعلی لحاظ شده است. با فرض رفع ریسک‌های سیستماتیک (به‌ خصوص مباحث مربوط به بودجه سال آینده) می‌توان در آبان ماه و در فصل زمستان شرایط بهتری را متصور باشیم.
Mon, 26 Sep 2022 09:30:00 GMT

معرفی بانکهای متخلف در زمینه نرخ سود سپرده به هیئت انتظامی بانک‌ها
معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد:‌ بانک‌های متخلف در زمینه عدم رعایت نرخ سود علی الحساب سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار، به هیئت انتظامی بانک‌ها معرفی می شوند.
Mon, 26 Sep 2022 08:30:00 GMT

ثبت معامله بیش از ۹ میلیون تن انواع محصول در بورس کالا
طی شهریور ماه سال جاری، ۹ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۶۲ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.
Mon, 26 Sep 2022 08:00:00 GMT

عرضه ۲ تن سبد زعفران در بورس کالا
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران، امروز دوشنبه ۴ مهرماه، میزبان عرضه ۲ تن سبد زعفران است.
Mon, 26 Sep 2022 07:00:00 GMT