آشنایی با بازار فارکس

كلمه فاركس “Forex” ، مخفف دو کلمه “Foreign exchange” به معنی تبادل ارزهای خارجي میباشد و معرف بزرگترین بازار بورس مالی جهان است. این بازار یک بازار بین بانکی یا روی پیشخوان (OTC) است و مکان فیزیکی مشخصی ندارد. بازارهای فارکس دارای شناوری بالایی هستند و از گردش متوسط روزانه حدود 3 تریلیون دلار برخوردارند. این بازار محل داد و ستد ارزهاي مختلف به يكديگر است و این ارزها همیشه به صورت جفت معامله می شوند این امر به معنی خرید همزمان یک ارز و فروش ارزی دیگر می باشد. فاركس يكي از بزرگترين بازار هاي مالي با نقدينگي بسيار بالا در جهان است . 


مشارکت کنندگان در بازار چه کسانی هستند ؟ 

بازار فارکس به دلیل اینکه اصولا بازاری بین بانکی است از دیر باز تحت تسلط بانک ها بوده است. برای مثال می توان از بانکهای مرکزی ، بانکهای بازرگانی و سرمایه گذاری و صندوق های پول نام برد. مشارکت نهادهای دیگر نیز در این بازار به سرعت روبه افزایش است و اکنون مدیران و کارگزاران بین المللی پول، شرکتهای چند ملیتی، دلالان مجاز، معامله گران قراردادی اختیار و آینده و سرمایه گذاران خصوصی را شامل می شود.

امتیازات بازار فارکس چیست ؟

از امتیازات عمده بازار بورس فارکس می توان از 24 ساعته بودن این بازار، عدم محدودیت به منطقه و یا کشوری خاص، حجم نقدینگی بالا(Liquidity) و نوسانات مناسب و استفاده از اعتبار معاملاتی یا Leverage نام برد.