هشت توصیه برای موفقیت بلند مدت در بازار سهام

 

با وجود اینکه هیچ قاعده مشخصی برای خرید و فروش بازار سهام وجود ندارد،ولی قواعد خاصی وجود دارد که قابل رد کردن نیست.
در این مقاله چند قاعده عمومی که می تواند به سرمایه گذاران درک بهتری از شرایط بازار با دید بلند مدت بدهد مرور میشود.
توجه داشته باشید که این توصیه ها بسیار عمومی هستند و هر کدام نسبت به شرایط ممکن است کاربرد های متفاوتی داشته باشند ولی هر کدام از توصیه ها دارای مفاهیم پایه ای هستند که می تواند شما را به یک سرمایه گذار تبدیل کند.

1- فروش سهام زیانده و نگهداری سهام سودده
معمولا سرمایه گذاران، سهامی که افزایش قیمت پیدا می کنند می فروشند ولی سهامی که با کاهش قیمت مواجه شده اند را به امید بالا رفتن قیمت نگهداری می کنند.
اگر سرمایه گذار زمان صحیح برای فروش سهامی را که با کاهش قیمت مواجه شده است را تشخیص ندهد ممکن است که سهام پس از مدتی کاملا بی ارزش شود. البته نگهداری سهام ارزشمند و فروش سهام کم ارزش از نظر تئوریک ایده جالبی است ولی در عمل مشکل است. 
اگر سیاست شما برای سبد سهام، فروش سهام پس از یک میزان افزایش مشخص (به عنوان مثال، دو برابر) باشد،ممکن است هرگز در بازار سهام موفق نباشید.توصیه می شود سهامی که آینده خوبی دارد را به واسطه سیاست های غلط شخصی دست کم نگیرید.
اگر شما درک خوبی از پتانسیل سرمایه گذاری خود دارید ممکن است سیاست های غلط شما باعث محدود کردن سود شما شود.
در مورد سهامی که با کاهش قیمت مواجه می شوند واقعبین باشید و در عین حال پتانسیل های سهم را در نظر بگیرید.
مهم این است که اگر در تشخیص سهامی که انتظار آینده خوب برای آن را داشته اید، دچار اشتباه شده اید واقعبین باشید.
از فروش سهام زیانده نترسید زیرا ممکن است برای جبران ضرر زمان را از دست بدهید.
در هر صورت مهم این است که شرکت ها را با توجه به امکانات و توانمندیهایشان ارزیابی کنید.
فقط به خاطر داشته باشید که اجازه ندهید ترس بازده شما را محدود کند یا باعث زیان بیشتر شود.

2- شایعات بازار را جدی نگیرید
شایعات موجود در بازار را جدی نگیرید حتی اگر از طرف دوست شما و یا شخص مطلع در بازار باشد زیرا هیچکس نمی تواند پیشبینی درستی از آینده یک سهم داشته باشید.
زمانی که شما سهمی را برای خرید انتخاب می کنید مهم این است که دلیل انجام این کار را بدانید.تحقیق کنید و شرکت مورد نظر را ارزیابی کنید.تکیه بر شایعات دیگران به نوعی شبیه قمار است. پیش از تصمیم به خرید ممکن است در برخی موارد تکیه بر صحبت های دیگران سودده باشد ولی این عمل شما را از تبدیل شدن به یک سرمایه گذار مطلع باز میدارد و این آگاهی تنها رمز موفقیت درازمدت است.

3-با نوسانات جزئی دلسرد نشوید
در بند 1 اهمیت تشخیص به موقع سودآوری سهام بیان شد.به عنوان یک سرمایه گذار با دید بلند مدت،نگران تغییرات قیمت در کوتاه مدت نباشید.
به خاطر داشته باشید که به جای نگرانی نسبت به نوسانات اجتناب پذیر در کوتاه مدت به سرمایه گذاری خود مطمئن باشید.
یک سری از سرمایه گذاران از نوسانات روزانه سهم به دنبال سود هستند ولی سود بلند مدت وابسته به تغییرات دیگری در بازار است که ممکن است چند ماه به طول بینجامد. پس دید خود را بر روی نظرات و تحقیقات خود متمرکز کنید.

4- روی نسبت P/E تاکید نکنید
سرمایه گذاران معمولا اهمیت زیادی برای نسبتP/E قایل هستند.با وجود اینکه این نسبت ابزار مهمی در بازار است ولی اتکای تنها بر روی این متغیر برای خرید یا فروش خطرناک است.این نسبت باید در ترکیب با شاخص های دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد.بنابراین نسبت پایین P/E نشانگر ارزش بیشتر سهم نیست همانطور که نسبت بالا نشانگر پایین تر بودن ارزش واقعی سها نمی باشد. 

5-به دام سهام ارزان قیمت نیافتید
ممکن است برخی تصور کنند که سهم ارزان قیمت زیان کمتری دارد،در حقیقت سهام ارزان قیمت بسیار ریسکی تر از سهام با قیمت بالا است.

6- انتخاب یک استراتژی مشخص و تمرکز روی آن
افراد مختلف روش های مختلفی برای خرید یا فروش سهام در بازار بر می گزینند.روش های مختلفی برای موفقیت در بازار وجود دارد و روش هیچ کس بر دیگران ارجحیت ندارد.سرمایه گذاری که روش مشخصی برای خرید سهام نداشته باشد ممکن است در بلند مدت با زیان مواجه شود.

7- آینده نگر باشید
سخت ترین بخش سرمایه گذاری در بازار سهام این است که سرمایه گذار تصمیماتی را اتخاذ می کند که نتایج آن در آینده مشخص می شود. نکته ای که باید مد نظر داشت این است که با وجود استفاده از اطلاعات گذشته برای تصمیم گیری،آینده همه چیز را مشخص می کند.اگر پس از اینکه سهام یک شرکت با رشد قیمت مواجه شد این سوال را از خود بپرسید که آیا این سهم می تواند بالاتر رود، این سوال شما را گمراه می کند.در حالی که سرمایه گذار باید با بررسی وضعیت شرکت نسبت به خرید آن اقدام کند.

8-دید بلند مدت داشته باشید
سودهای کوتاه مدت اغلب باعث گمراهی سرمایه گذاران جدید می شود و داشتن دید بلند مدت برای یک سرمایه گذار ضروری است.
این بدان معنی نیست که خرید و فروش سهام منجر به کسب سود نمی شود ولی همانطور که قبلا اشاره شد سرمایه گذاری در بازار سهام و مبادله در بازار سهام روشهای متفاوتی برای کسب سود هستند.مبادله نیاز به ریسک پذیری بالا دارد.در نظر داشته باشید که این مبادلات نیاز به منابع مالی،دانش و ریسک پذیری بالا دارد.

نتیجه گیری
در این مقاله توصیه هایی برای سهامداران با دید مدت ارائه شد.در نظر داشته باشید که در همه موارد فوق استثناهایی وجود دارد. ممکن است یک سرمایه گذار با توجه به شرایط در جهت عکس برخی از موارد فوق عمل کند، ولی امید این است که توصیه های فوق در تصمیم گیری سرمایه گذاران در بازار سهام مفید باشد. 


منبع: اقتصادگر